Potravinársky priemysel

Legislatíva vyžaduje, aby výrobcovia balených potravín a nápojov označovali svoje výrobky. Zároveň je nutné zohľadniť bezpečnosť značiacich technológií na zdravie spotrebiteľov a ich integrovateľnosť do vysokorýchlostných liniek.

Pre značenie obalov aj samotných potravín sa najčastejšie využíva CIJ (Kontinuálny Ink-Jet) a TIJ. Je možné ho využiť na označenie primárnych a sekundárnych obalov, napríklad kartónov, etikiet, rôznych plastov a fólií (PE, PA), skla, polystyrénu.

V posledných rokoch atramentové značenie býva často nahradzované lasermi a to nielen kvôli ich presnosti a rýchlosti, ale tiež pretože nevyžadujú spotrebné materiály ako je atrament a solvent.

Pre ručnú aplikáciu štítkov s informáciami o produkte, dátume spotreby či šarže, sa potom využívajú stolné termotransferové tlačiarne (TTR). Pre kontaktné značenie na krabice alebo jednotlivo balené výrobky sa využívajú aplikátory etikiet.

Referencie

Aplikácia etikiet na krabice v potravinárskej prevádzke

Unikátne riešenie aplikátora pre aplikáciu etikiet z troch strán. Konštrukcia aplikátora a stojana kompletne na mieru zákazníka. Aplikácia nadmernej etikety. Úspora pracovných síl. Automatizácia procesu. Zvýšenie efektivity – presné lepenie a umiestnenie etikiet.